Členové.

 

Hobojista Pavel Verner (*1934) je uměleckým vedoucím komorního souboru Verner Collegium. Patří nesporně k nejpevnějším pilířům proslulé české školy dřevěných dechových nástrojů. Díky své mimořádné hudební inteligenci, fantazii, osobité tónové dispozici a nesmírné umělecké poctivosti, snoubené s nezdolnou vitalitou, si udržuje špičkovou nástrojovou virtuozitu po více než půl století. Krátce po absolutoriu Konzervatoře v Praze získal v roce 1959 titul laureáta mezinárodní soutěže Pražské jaro. Předurčen především k dráze prvního hobojisty působil nejprve dva roky v Symfonickém orchestru Československého rozhlasu a současně i pět let v Pražském komorním orchestru. Na postu sólohobojisty pak 38 let v Symfonickém orchestru hl. města Prahy FOK. Soustavně se věnuje i dráze sólové a komorní. (Filharmonické kvinteto, Pražská komorní filharmonie, Sebastian orchestr, Ars rediviva a zejména Musica da camera Praga) K výčtu jeho uměleckých činností patří též dvacetileté pedagogické působení na Pražské konzervatoři a účast v porotách mezinárodních soutěží (Bayreuth, Concertino Praga). Natočil také mnoho sólových i komorních snímků pro rozhlas, televizi i řadu hudebních vydavatelství.

 

Houslista, violista a dirigent Petr Verner (*1963), syn Pavla Vernera. Violu začal studovat u vynikajícího sólisty Jana Pěrušky. Pražskou konzervatoř absolvoval ve třídě prof. Jiřího Ziky v roce 1986. Následovala studia na pražské Akademii múzických umění u profesorů Milana Škampy, Lubomíra Malého a Jana Pěrušky (1986-1991). Zásadní význam pro jeho orientaci měla pak především osobnost českého houslisty a dirigenta prof. Josefa Vlacha. Zúčastnil se mezinárodních kurzů komorní hry u profesorů F. Beyera, Ch. Poppena a E. Feltze v Německu a u Melos kvarteta ve Švýcarsku. V roce 1985 se stal vedoucím skupiny viol Českého komorního orchestru a členem Vlachova kvarteta Praha, kde působil do roku 2005. S tímto souborem koncertoval v USA, Japonsku, Novém Zélandu a většině zemí Evropy. V současnosti je členem Verner Collegia, Nového Pražákova kvarteta, Collegia Gabriely Demeterové a šéfdirigentem BKO. V roce 2006 navázal stálou dirigentskou spolupráci s prestižním komorním orchestrem „Roxy Ensemble“, s kterým dosud nastudoval díla W. A. Mozarta, P. I. Čapkovského, J. Haydna, A. Schönberga a M. Ivanoviče. Petr Verner účinkoval sólově s řadou orchestrů (Pražský komorní orchestr, Jenaer Phillharmonie, Český komorní orchestr, Jihočeská komorní filharmonie, Talichův komorní orchestr aj.). Jeho diskografie čítá již 40 CD s širokým komorním i sólovým repertoárem všech stylových období.

Komorní duo

Petr Verner /housle, viola/ a Barbara Küstenová /cembalo, klavír/  

prospekt a programy koncertů v PDF

 

 

Fagotista Michael Verner(*1960), starší ze synů hobojisty Pavla Vernera. Absolvoval Pražskou konzervatoř a Akademii múzických umění v Praze u prof. Františka Hermana. V roce 1983 členem Symfonického orchestru Českého rozhlasu v Praze. Od r.1993 působí pedagogicky na konzervatoři v Praze. Přes 10 let působil v souboru Symposium Musicum pod vedením prof. M. Klementa, jako hráč na historické dechové nástroje. V tomto žánru doposud spolupracuje se souborem Rožmberská kapela. Michael Verner nahrál desítky komorních i sólových titulů pro Český rozhlas, také na CD ( Supraphon, Panton, Arta Records, Bohemia Music, Studio Matouš aj,..) S "rodinným souborem" Verner Collegium se trvale podílí na celé řadě projektů a nahrávání hudby, koncertech doma i zahraničí.

 

 

Houslistka Julie Vernerová (*1988), dcera Petra a Radky Vernerových a vnučka hobojisty Pavla Vernera. Od útlého mládí se věnuje komorní hudbě, řadu let působila v Pražském studentském orchestru. Ve Verner Collegiu působí od roku 2005. Se souborem již úspěšně absolvovala řadu turné. Verner Collegium tím získalo nejen zástupce třetí generace této hudební rodiny, ale především zdatnou a pohotovou houslistku. V roce 2007 získala se svým bratrem Jakubem první cenu v soutěži MŠMT v kategorii houslová dua a první cenu v celostátní soutěži Filcíkova Chrásť. V červnu 2008 získala v celostátním kole soutěže MŠMT v sólové hře  první cenu. V roce 2008 maturovala na elitním pražském Gymnáziu Jana Keplera. V současné době studuje hru na housle na konzervatoři v Praze ve třídě  profesorky Ludmily Štětinové a zároveň je i studentkou Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

 

 

Mladý houslista Jakub Verner (*1991), syn Petra a Radky Vernerových, působí ve Verner Collegiu  od roku 2007. Hru na svůj nástroj studuje u znamenité profesorky Pražské konzervatoře Ludmily Štětinové. V roce 2007 získal se svou sestrou Julií první cenu v soutěži MŠMT v kategorii houslová dua a první cenu v celostátní soutěži Filcíkova Chrásť. V červnu 2008 získal v krajském kole soutěže MŠMT v sólové hře  druhou cenu. Jakub je studentem gymnázia s hudebním zaměřením na Evropské třídě v Praze. Věnuje se též hře na klavír, violu a basovou kytaru.

 

 

Houslistka a violistka Radka Vernerová (*1964), maminka Julie a Jakuba. Hru na housle studovala na Konzervatoři v Plzni ve třídě profesora Miloše Macháčka a ve studiu pokračovala v Praze u proslulé pedagožky, profesorky Nory Grumlíkové. Po absolutoriu uspěla v konkurzu do Komorní opery Praha. V současnosti pedagogicky působí a je zástupcem ředitele v Základní umělecké škole Lounských v Praze 4. Je houslistkou komorního orchestru Atlantis. V souboru Verner Collegium nejen hraje na housle a violu, ale je i jeho organizační vedoucí. 

 

 

Violoncellista Pavel Verner jun.(*1963), synovec hobojisty Pavla Vernera, Absolvoval Pražskou konzervatoř ve třídě prof. Pravoslava Sádla, na AMU studoval u prof. Alexandra Večtomova a Stanislava Apolína. Od roku 1988 působil jako člen Kvarteta Eberle, které získalo v roce 1989 na soutěži v Evianu cenu za uvedení prvního smyčcového kvartetu Leoše Janáčka. Působil jako koncertní mistr Státní opery Praha a člen České filharmonie.Od roku 1993 člen Kvarteta Apollon, který se vedle klasického kvartetního repertoáru věnuje i jazzu. Je sbormistrem Svatotomášského sboru v Praze. S tímto sborem již realizoval 3 úspěšná CD.

 

 

 

Kontrabasista Lukáš Verner (*1970), syn zpěváka Jana Vernera (sen). Prošel hudební výchovou své rodiny, hru na kontrabas začal studovatu prof. Jana Balcara a na pražské konzervatoři pokračoval ve studiu ve třidě prof.Václava Fuky (1983-90). Hudební fakultu AMU absolvoval pod vedením prof.Radomíra Žaluda. V letech 1991-93 byl členem Státní opery a od roku 1993 působí jako zástupce koncertního mistra orchestru Pražských symfoniků (FOK). Je vyhledávaným komorním hráčem, členem souboru Czech Collegium , často hostuje v Pražském komorním orchestru, Pražské komorní filharmonii a dalších souborech a orchestrech.

 

 

 

Trumpetista Jan Verner (*1964), synovec hobojisty Pavla Vernera a mladší bratr violoncellisty Pavla Vernera. Hru na svůj nástroj studoval na pražské konzervatoři ve třídě prof. Josefa Svejkovského. V roce 1984 se stal vítězem Soutěže konzervatoří v Teplicích. Koncertuje v řadě zemí Evropy ( Španělsko, Itálie, Německo, Francie ) a také se představil v Japonsku. V současné době působí jako koncertní mistr Hudby Hradní Stráže, kde reprezentuje při slavnostních akcích prezidenta republiky. Natáčí pro český rozhlas a televizi. Je členem souboru Verner Collegium. Sólově vystupuje nejčastěji s vynikajícím varhaníkem Vladimírem Roubalem. Podílí se na slavnostních bohoslužbách v chrámu Nanebevzetí P. Marie na Strahově a v katedrále sv. Víta.

 


 

Sopranistka Ludmila Vernerová, neteř Pavla Vernera patří mezi přední a vyhledávané umělce pro svou všestrannost a jasný nezaměnitelný hlas. „...L. Vernerová je velmi muzikální zpěvačka s výtečnou a hlubokým dojmem působící virtuózní technikou. Co umí udělat především s ozdobami, je skutečně vynikající,“ napsal o sopranistce dirigent Helmuth Rilling (únor 2002). Po absolutoriu na pražské AMU (1986) debutovala v Komorní opeře Praha, poté byla přijata do Operního studia ND v Praze. Následně absolvovala mistrovské pěvecké kurzy u Jiřího Kotouče, Edith Wiens, Luisy Bosabalian a od roku 1981 byla pravidelně zvána též na stuttgartskou Bachakademii pod vedením H. Rillinga. V sezóně 1998/99 hostovala ve Státní opeře Praha a o rok později zde přijala stálé angažmá. S úspěchy zde pravidelně vystupuje téměř v desítce rolí(Bizet: Carmen – Michaela, Rossini: Lazebník sevillský – Rosina, Puccini: La Bohéme – Musetta, Berlioz: Beatrice et Bénédict – Hero, Meyerbeer: Robert le Diable – Isabelle, Mozart: Così fan tutte, Don Giovanni, Kouzelná flétna – Fiordiligi, Donna Anna, Pamina, Vivaldi: Orlando furioso – Angelica, Dvořák: Rusalka – 1. žínka, Puccini: Turandot – Liu). Mimojiné je obsazována též do představení letní stagiony Opery Mozart v pražském Stavovském divadle. Významnou složku repertoáru L. Vernerové tvoří stylová interpretace duchovní hudby. Natočila již více než 40 CD s oratorními díly 17.-18. století pro firmy Supraphon, Bonton, Lupulus, Discovery a Orfeo. Procestovala většinu zemí Evropy a nejednou se představila v Japonsku (Pamina), USA (Donna Anna) a Kanadě. Spolupracuje s mnoha českými i zahraničními orchestry (SOČR, PKO, Virtuosi di Praga aj.) a dirigenty (Rilling, Dohnányi, Neumann, Delogu, Albrecht, Gönnenwein aj.), je členkou komorních souborů Trio cantabile (flétna, harfa), Collegium flauto dolce a je častým hostem mnohých dalších.

 

 

Zpěvák Jan Verner, mladší bratr hobojisty Pavla Vernera. Vystudoval na Státní konzervatoři v Praze u prof. Zdeňka Jankovského. Věnuje se sólové koncertní činnosti v oratoriích i kantátách renesanční a barokní literatury. Jako sólista spolupracoval s četnými soubory a orchestry (mj. Ars rediviva, Musica da camera Praga, Pražští barokní sólisté, Pražští i Čeští madrigalisté, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Karlovarský symfonický orchestr, Janáčkova filharmonie Ostrava, Lucemburský komorní orchestr, Leningradská komorní filharmonie). V oblasti chrámové duchovní hudby pak plných 25 let účinkoval s Cantores Pragenses, přes deset let uplatňuje své umění v rámci aktivit Collegia Strahoviensis. Jeho repertoár zahrnuje rovněž písňovou tvorbu. Kromě domácích pódií vystupoval Jan Verner jako sólista v Itálii, Německu, Belgii, Luxembursku, Francii a ve Spojených státech amerických.

  

 

Cembalistka Barbara Kürstenová je jediným externím členem Verner Collegia. Absolvovala Konzervatoř v Praze, kde studovala v klavírní třídě prof. Radomíra Melmuky a prof. dr. Jaromíra Kříže. Souběžně se u prof. Jaroslava Přikryla věnovala také hře na cembalo. Později doplnila své vzdělání na cembalových kurzech, které vedli prof. Helmut Franke a Neal Peres da Costa. V současné době dokončuje studium oboru Teorie a provozovací praxe staré hudby na Masarykově univerzitě v Brně. Je členkou několika komorních souborů, což umožňuje kontakt se širokým spektrem klavírního i cembalového repertoáru. Barbara Kürstenová vystupuje doma i v zahraničí. S houslistou a violistou Petrem Vernerem spolupracuje stabilně v komorním duu. Svoji hudební všestrannost dokresluje spoluprací s pěvci, například s venezuelským barytonistou Ivanem Garciou, sólistkou Státní opery Praha Hanou Jonášovou a dalšími. Hraje na vlastní cembalo vyrobené Františkem Vyhnálkem v Hovorčovicích (1998). Předlohou nástroje bylo původní cembalo neznámého mistra z německého Eisenachu ze 17. století.

 

 

© Floky Design Studio 2007